Projektowanie elementów wodnych

Woda od lat nadaje magiczny, niepowtarzalny charakter ogrodom. Może znacząco podnieść walory otoczenia, a jeżeli zostanie odpowiednio zastosowana, przyciągnie znacznie więcej uwagi, niż jakikolwiek inny element ogrodu. Strumienie, fontanny, kaskady, oczka wodne, baseny, stawy odgrywały i odgrywają bardzo ważną rolę w sztuce ogrodowej. Zintegrowanie elementów wodnych z przestrzenią ogrodu może stać się jego atutem, ale zastosowanie ich w niewłaściwy sposób, staje się równie dużym błędem projektowym.

Woda powinna być użyta w ogrodzie dyskretnie, stając się częścią jego struktury. W małych ogrodach najlepiej zastosować elementy wodne w sposób formalny - w połączeniu z budynkiem, tarasem, albo jako element dekoracyjny np. rzeźba. Wykorzystanie wody w sposób nieformalny (basen, oczko wodne, staw), wymaga znacznie większej przestrzeni.

Przy planowaniu zbiorników wodnych, należy zastanowić się nad funkcją, jaką mają pełnić, jakie mają mieć właściwości, rozmiar oraz gdzie mają zostać umieszczone.

Woda to nie tylko element dekoracyjny ogrodu, wprowadza życie i ruch, spokój i nastrój, tworząc nowe, ciekawe środowisko.